Hakkında

Mudurnu Kent Arşivi internet sitesi, Mudurnu İlçesi’nin tarihi, kültürel ve doğal değerlerini tanımamız ve tanıtmamız için gerekli ve yararlı her tür belgenin toplanarak sistemli bir şekilde derlenmesi ve kamuya erişilebilir kılınması amacını taşımaktadır.

Sanal Kent Arşivi’nin başlangıcı, 2016 yılı Nisan ayında Ankara’da ve Temmuz ayında İstanbul’da açılması planlanan ‘Anadolu’dan bir Tanıklık: Bengüboz Objektifinden Mudurnu’da Erken Cumhuriyet’sergisi kapsamında hazırlanan, Ahmet İzzet Bengüboz’un tarihi Mudurnu fotoğraflarına ait Bengüboz Sanal Arşivi ile gerçekleşmiştir. Bengüboz Sanal Arşivi, Mudurnu Arşivi’nin birinci etabını oluşturmaktadır.

Sanal Kent Arşivi, ‘Mudurnu Tarihi Ahi Kenti’ için UNESCO Dünya Miras Alanı adaylık dosyası hazırlanmasına ve daha önce gerçekleştirilen Ahilik Sempozyumlarının yeniden düzenlenmesine yönelik araştırma altyapısı kurulmasına da hizmet edecektir.

Mudurnu Belediyesi bünyesinde bir ‘Mudurnu Araştırmaları Merkezi’ (MUMER) kurulması için Mudurnu Belediye Başkanımıza Mudurnu Kaymakamlığı (Mudurnu Halk Eğitim Müdürlüğü ve Mudurnu Kütüphane Müdürlüğü), Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile işbirliği protokolü yapması için Mudurnu Belediye Meclisi’nce yetki verilmiştir (bkz. Meclis Kararı).